Artur Przybyszewski Tamaryszek Poleca

Gaudete et exsultate

Drogi czytelniku,

na pytanie, co dobrego ostatnio czytałem, odpowiedź brzmi: adhortację. Dobrą nie tylko z uwagi na przekaz, ale też jej przystępny język i uniwersalność tematu.

Adhortacja to słowo, które nie kojarzy się z czymś ciekawym. Poza tym człowiek sobie myśli, że aby ją przeczytać należy posiadać podstawy teologii. Po przeczytaniu „Gaudete et exsultate” wiem, że nic bardziej mylnego. Przeszedłem przez ten dokument z zapartym tchem, czekając na to, co przeczytam za chwilę. Przy każdym jego punkcie widziałem analogię do życia, a przy dużej części do mojej aktualnej sytuacji. Myślę, że niezależnie od tego kim jesteś, będziesz miał dokładnie tak samo.

Świętość w codzienności to idealny temat dla oazowicza, a jest spora szansa, że jeśli to czytasz, możesz właśnie nim być. Blachnicki pisał o swoim powołaniu “muszę zostać świętym, biada, jeżeli o tym zapomnę”. Dobrze te słowa napisane w latach czterdziestych streszczają to, co papież Franciszek nam proponuję tu i teraz. Wcale nie pisze on rzeczy nowych, ale pokazuje, właściwie prowadzi za rękę, jak możemy stać się świętymi niezależnie od miejsca w Kościele.

Zacytuję Ci fragment, który zapamiętałem najbardziej:

26. Nie jest zdrowe miłowanie milczenia i unikanie spotkania z drugim, pragnienie odpoczynku i odrzucanie działalności, szukanie modlitwy i umniejszanie posługi. Wszystko może zostać zaakceptowane i zintegrowane jako część naszego życia w tym świecie i włączone w drogę uświęcenia. Jesteśmy powołani do życia kontemplacją pośród działania i uświęcamy się w odpowiedzialnym i hojnym wypełnianiu naszej misji.

Komentarza do niego nie będzie, bo myślę, że doskonale zrozumiesz te słowa. Zachęcam Cię natomiast, czytelniku Tamaryszka, żebyś i Ty przekonał się, że adhortacja nie musi być “listem do kleru o tym, co trzeba wygłosić z ambony”. “Gaudete et exsultate” znajdziesz w księgarni katolickiej, kiosku parafialnym. Jej cena to około dziesięć złotych. Możesz też nie wydać ani grosza i znaleźć ją w internecie, np. tu: https://ekai.pl/adhortacja-apostolska-papieza-franciszka-gaudete-et-exsultate/.

Miłej lektury,

Artur

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.