Bez kategorii

Ten niewygodny ciężar

– Tato, już nie mogę! – Marudził Kacper. – Czy naprawdę musimy taszczyć to wszystko ze sobą? Czy nie lepiej by było to zostawić i wędrować szybciej?

Ojciec zatrzymał się na chwilę, odwracając głowę w kierunku syna. – Nie. – Stwierdził oszczędnie, po czym powrócił do powolnego acz miarowego marszu. Widać było, że i jemu ogromy ciężar na plecach sprawia problemy. Jednak po zacięciu i konsekwentnej determinacji wypisanej na twarzy można było się domyśleć, że nie ma zamiaru z niego rezygnować.

– Ale taaaatooo!… – Marudził dalej Kacper, podejmując jednak mozolny marsz. – Przecież dźwiganie tego wszystkiego nie ma żadnego sensu!

– Ma. – Ojciec tym razem nawet nie spojrzał się na syna, nieprzerwanie kontynuując wędrówkę.

– No ale jaki?!

– To nasz jedyny ratunek przed niebezpieczeństwem.

– Ale jakim znowu niebezpieczeństwem? – Młody nie dawał za wygraną. – Przecież nigdy nie przydarza nam się nic niebezpiecznego.

– Ale może. – Ojciec jak zwykle był oszczędny w słowach. Całą swoją energię skupiał na kolejnym kroku. – W każdej chwili.

– No weeeź… – Kontynuował swoje marudzenie Kacper. Wtem na ziemi pod ich stopami zamajaczył cień o jakimś dziwnym kształcie. Ojciec zatrzymał się gwałtownie i spojrzał w niebo. – Kryj się! – Wykrzyknął znienacka. Oba żółwie z zadziwiającą jak na ten gatunek zwierząt zwinnością zanurkowały w swoich masywnych skorupach, na moment przed tym jak pazury skrzydlatego drapieżnika uderzyły o ich pancerze. Potężne skrzydła wzbijały wokół tumany kurzu, a zakrzywiony dziób próbował dostać się do wrażliwych części ciała swoich ofiar. Wszystko jednak na marne, gdyż opancerzenie Kacpra i jego taty okazało się nie do przebicia. Po kilku minutach bezowocnego wysiłku drapieżnik zrezygnował więc i wzbił się w powietrze w poszukiwaniu innych ofiar.

Odczekawszy chwilę stary żółw wyjrzał ostrożnie z kryjówki, a upewniwszy się że zagrożenie minęło, dał znak synowi, że mogą ruszać dalej. Kacper posłusznie wznowił miarowe człapanie za ojcem, a jego dotychczasowe narzekanie zmieniło się w dziękczynienie za ten niewygodny ciężar, jaki na ich barki włożył los.

Zdjęcie: A Heavy burden (CC BY-SA 2.0) Alf Melin

7 komentarzy

 1. Jeżeli ten przykład żółwia ma symbolizować stosunek chrześcijanina do wrogiego świata, to jestem przerażony! Kościół – twierdza to przeżytek! Przecież Sobór Watykański II śmiało głosił, że „nie potrafi wymowniej okazać swojej solidarności, szacunku i miłości dla całej rodziny ludzkiej, w którą jest wszczepiony, jak nawiązując z nią dialog na temat owych różnych problemów, przynosząc światło czerpane z Ewangelii(…)” Chciałbym się mylić w takiej lękowo-asekuracyjnej interpretacji tego tekstu…

    1. Przepraszam, nie było to moją intencją. Szczerze chciałem się dowiedzieć, ponieważ ja zawsze po przeczytaniu tekstu zastanawiam się jak go zinterpretować – i tutaj mam kilka pomysłów. Natomiast Ty zinterpretowałeś tak, żeby móc zaatakować, czy też poddać w wątpliwość intencje autora. Czyżbyś atakował, jak jastrząb z bajki… ? 😉

     1. Jestem więc ciekaw Twojej interpretacji. Ks. Bartek i ja odsłoniliśmy się jak żółwiki leżące na grzbiecie – można nas zranić. Twoja kolej. Mam nadzieję na ciekawą rozmowę, bo jakoś za spokojnie ostatnio zrobiło się Pod Tamaryszkiem…

  1. Z czasem mój ból, mój trud, mój krzyż może się stać moją siłą. Skoro Bóg pozwolił abym dźwigał ten ciężar, to może miał w tym konkretny cel… Może to moje doświadczenie, ta nowa siła, której nie mogłem zdobyć w inny sposób będzie mi potrzebna?… Może będzie potrzebna mojemu współbratu?… rodzinie?… Kościołowi?…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.